Mišljenje sindikata Novog lista o toj odluci negativno
Navedena odluka izazvala je negodovanje među zaposlenicima Novog lista, kao i u Sindikatu novinara Hrvatske, podružnice Novi list te Nezavisnog sindikata Novog lista. Naime, sindikati su izrazili negativno mišljenje povodom prijedloga odluke Uprave o otkazu novinarki Maji Hrgović.
Pozvani smo da se očitujemo na prijedlog odluke Uprave o otkazu djelatnici Maji Hrgović, ne potpiše li novi ugovor o radu na portalu. Mišljenje sindikata Novog lista je o toj odluci negativno. Naime, sama odluka da se Maja Hrgović preraspodijeli na radno mjesto urednica na portalu nema uporišta u zakonsko-normativnim okvirima. S obzirom da u Novom listu, a to znači ni u redakciji, odnosno CO Izdavački sektor, u kojem je zaposlena Maja Hrgović, još uvijek ne postoji sistematizacija radnih mjesta koja bi bila donesena na način kako to zakonski propisi nalažu, postavljanje radnika na novo radno mjesto – koje zapravo ne postoji – nosi element nelegalnosti, pa je prema tome protivna zakonu i svaka druga odluka koja se na tome temelji. Smatramo da se ni jednom radniku ne može uručiti otkaz zato što ne želi prihvatiti radno mjesto koje legalno ne postoji. U ovom slučaju formalna strana pitanja vrlo je bitna, odluka o otkazu mora se temeljiti na pozitivnim propisima, a ona to u primjeru Maje Hrgović nije, naglašeno je u „Očitovanju o prijedlogu odluke o otkazi djelatnici Maji Hrgović“, u potpisu Sindikata novinara Hrvatske, podružnice Novog lista i Nezavisnog sindikata Novog lista.
Predstavnik podružnice Sindikata novinara Hrvatske u Novom listu, Marinko Glavan, u telefonskom razgovoru za Fairpress osvrnuo se ukratko na prijedlog odluke Uprave o otkazu Maji Hrgović, potvrdivši negativno mišljenje za navedenu odluku o otkazu.
„Mi smo se kao sindikati, odnosno Sindikat novinara Hrvatske u Novom listu i Nezavisni sindikat Novog lista, toj odluci usprotivili“, kazao je Glavan.
Negodovanje je izazvano jer je s jedne strane prijedlog odluke o otkazu Maji Hrgović pravno neosnovan, a s druge strane može se protumačiti da se takvim prijedlozima ušutkavaju najjača novinarska pera Novog lista. Naime, osim Maje Hrgović, posljednjih mjeseci s prijetnjom otkaza suočili su se i Boris Pavelić te Ladislav Tomičić koji je pristao na rad na portalu.
Kolumnist Novog lista, Ladislav Tomičić, koji se, kako je spomenuto, također našao u sličnoj situaciji, iznio je za Fairpress svoje mišljenje o prijedlozima odluka Uprave o otkazima:
„Naš glavni urednik, koji je u javnosti već zapažen i u čije procjene i sposobnost ne treba sumnjati, procijenio je da nekoliko nas autora i autorica, koji se nismo proslavili stilom, autorskom originalnošću i kritičkim odmakom prema društvenim gibanjima, valja premjestiti na odgovarajuća radna mjesta. Na tim mjestima, procijenio je, najviše možemo doprinijeti sve većem uspjehu i rastućoj tiraži Novog lista. Stoga ga ovom prilikom pohvaljujem, a kolegicama predlažem da, kao i ja, pristanu na ponuđene ugovore, koje nikako ne treba smatrati egzistencijalnom ucjenom, nego velikom uredničkom gestom jednog od najvećih glavnih urednika u dugoj i plodnoj povijesti Novog lista. Što se otkaza tiče, nadam se da do toga neće doći, jer bi isti ugrozili egzistencije dvije obitelji i potamnili slavu najboljeg glavnog urednika sjeverne polulopte.“Tomičić je prokomentirao i svoj slučaj ponude radnog mjesta na portalu.
„Nudeći mi mjesto na portalu, glavni urednik je odao priznanje mom dosadašnjem doprinosu Novom listu i rekao mi da je u pitanju važan i odgovoran posao. Nadam se da ce novi vlasnici našeg lista jednako tako prepoznati vrijednost i sposobnost našeg glavnog urednika te mu, sukladno istima, također ponuditi posao na našem portalu. Bila bi mi čast da s tim čovjekom unosim vijesti s Hine u CMS portala Novog lista“, istaknuo je Tomičić.
Otkaz je jučer, kako je izvijestio N1, dobila i spisateljica i novinarka, Tatjana Gromača, nakon devet godina rada u Novom listu. Gromači je tajnica priopćila da njen poslodavac više ne treba njene usluge. Dakle, u navedenim slučajevima, radi se o ljudima koji su u novinarstvu ostvarili zapažene karijere i koji su svojim javnim djelovanjem najviše doprinijeli vidljivosti i ugledu Novog lista. Neshvatljivo je da ih se sada Novi list odriče, ušutkavajući ih i prisiljavajući ih da prihvate posao koji je ispod njihove kreativne sposobnosti. Iz izvora bliskih Novom listu doznajemo da je ovaj izgon novinara politički uvjetovan.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.