Ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac izjavio je danas da će za medije u državnom vlasništvu koji do sutra predaju potrebnu dokumentaciju biti započet proces privatizacije, koji će se završiti u naredna četiri meseca, a da će ostali biti ugašeni
– Postupite po zakonu. U suprotnom postajete saučesnici gašenja medija – rekao je Tasovac u Beogradu na skupu „Privatizacija medija“.
On je istakao da je očigledno da u Srbiji nema mesta da 1.400 medija, kao i da je očigledno da mediji pod pritiscima krize idu u tabloidizaciju i senzacionalizam.
– Mesecima dobijamo prigovore o ugroženosti medijskih sloboda u Srbiji, a istovremeno se mediji grčevito bore za budžet i državu – rekao je Tasovac i dodao da je privatizacija mogla da bude završena u predviđenom roku, ali da se to nije dogodilo jer su mnogi u medijima i institucijama verovali u čuda.
Tasovac je istakao da Vlada neće odustati o privatizacije medija i da će se država povući iz medija, kao i da se zakon mora poštovati.
Direktor Agencije za privatizaciju Ljubomir Šubara je kazao da ima obećanja da će do sutra biti dostavljena dokumentacija za privatizaciju 34 od 73 medija u javnom vlasništvu i da će pozivi za njihovu prodaju biti objavljeni do kraja juna.
On je dodao da je kompletnu privatizacionu dokumentaciju do sada dostavilo 14 medija.
– Agencija je bila u situaciji da moli medije da dostave dokumentaciju jer je većina mislila da nikada neće doći do privatizacije – rekao Šubara.
Prodaja medija, kako je kazao, obavljaće se javnim nadmetanjem.
Državni sekretar u Ministartvu za kulturu i informisanje Saša Mirković je potvrdio da se obavljaju konsulatacije o izmenama Zakona o javnom informisanju i medijima, ali je dodao da o tome ne može da govori.
Pomoćnik gradonačelnika Beograda Borko Milosavljević rekao je da bi sledeće nedelje Studio B mogao da objavi javni poziv za privatizaciju. Na pitanje da li je vrednost kapitala Studija B koja je procenjena na 377.000 evra niska, on je odgovorio da su procenu radili nezavisni procenitelji koji su dobili licencu za taj posao i da nema osnova da tu procenu dovodi u pitanje.
– Da bude jasno, to nije konačna već početna cena. Nadmetanje i tržište daće finalnu cenu – istakao je Milosavljević.
Predsednik pravnog odbora Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) Milorad Tadić rekao je da u ovoj situaciji nisu svi mediji ravnopravni i da je tako već 20 godina.
– Kako ljudi u (novinskim agencijama) Beti i Fonetu preživljavaju i kako njihovi menadžmenti pokrivaju troškove, dok istovremeno država jednoj agenciji daje sve – istakao je Tadić, navodeći da se ANEM još od 2000. godine zalaže za privatizaciju ali da se uvek nailazilo na opstrukcije.
Direktor Agencije za privatizaciju Ljubomir Šubara rekao je da da je Tanjug dostavio dokumentaciju i da će biti objavljen javni poziv za privatizaciju.
Zakonom o javnom informisanju i medijima propisano da se, ukoliko do 1. jula 2015. godine ne bude prodat kapital izdavača medija koji su u vlasništvu države, postupak prodaje kapitala obustavlja i njihov kapital se privatizuje prenosom akcija zaposlenima bez naknade. U slučaju da zaposleni ne prihvate prenos besplatnih akcija, medij prestaje da postoji i briše se iz Registra medija.
Foto: Fonet
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.