Analizirajući celokupan izveštaj Poreske uprave o kontroli rada Južnih vesti, kao i argumentaciju za sudski postupak koji su advokati tog portala pokrenuli pred sudovima osporavajući nalaze poreskih inspektora, stručnjaci Transparentnosti Srbija su zaključili da su poreske vlasti načinile grube propuste.
Oni osporavaju zaključak inspektora da glavni urednik medija mora da bude u stalnom radnom odnosu u mediju.
Nijednim zakonom nije predviđena obaveza medija da imaju u radnom odnosu glavnog i odgovornog urednika, sa punim ili nepunim radnim vremenom. Drugo, poslovi glavnog urednika u rešenju Poreske uprave su utvrđeni na osnovu Kataloga radnih mesta u javnim službama i drugim organizacijama u javnom sektoru, dokumenta koji se očigledno ne primenjuje na privatne medije – piše u saopštenju.
Kao dodatni problem u nalazu inspekcije iz Transparetnosti Srbija vide i to što su poreznici zaključili da je Blagojević zapravo obavljao posao glavnog urednika sa punim radnim vremenom, iako su u istom izveštaju zaključili da je sve definisane poslove po internim propisima vodio Aleksandar Stankov, koji je zamenik glavnog urednika.
Iz Transparentnosti zaključuju da bi se dugoročna rešenja za ovakve situacije „morala tražiti i u novoj medijskoj strategiji, izmenama zakona, većoj javnosti rada i odgovornosti inspekcija za njihov rad“.
U konkretnom slučaju, pored što brže sudske presude koja bi zaštitila finansijske interese Južnih vesti i njihovih čitalaca, potrebno je pokrenuti i postupak za ispitivanje odgovornosti službenika i rukovodilaca Poreske uprave koji su doveli do nastanka ovog problema – piše u saopštenju.
U vezi sa postupcima poreskih vlasti u učestalim kontrolama Južnih vesti do sada je reagovao veliki broj domaćih, ali i međunarodnih organizacija koje se bave pitanjima slobode informisanja u svetu.
O slučaju Južnih vesti je prilikom svoje posete Srbiji sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić razgovarao i visoki predstavnik OEBS za slobodu medija Harlem Desir.
Upravo nakon tog sastanka iz kabineta premijerke je saopšteno da je ona obavila razgovor sa direktorkom Poreske uprave Srbije i od nje tražila da „prekinu kontrolu Južnih vesti ako za tim nema potrebe“.
Samo dan nakon saopštenja iz Vlade, pored dvoje inspektora koji su do tada proveravali rad ovog portala, iz Poreske uprave je u kontrolu poslato još najmanje 10 novih inspektora, koji su do kraja istrage radili bez slobodnog dana, čak i subotom i nedeljom.
Ovog puta, komentarišući to što su poreski inspektori navodne nepravilnosti u radu privatne firme utvrdili primenjujući propise koji se odnose na državne institucije, premijerka Brnabić je kratko poručila da „ako Južne vesti misle da Poreska uprava ne radi dobro, mogu da se žale“.
Detaljnije informacije o ovom slučaju možete pročitati pratiti – ovde.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.