Ministar za kulturu i informisanje Vladan Vukosavljević izjavio je danas da su navodi iz izveštaja Evropske komisije da u Srbiji nema napretka u slobodi izražavanja „paušalne ocene“ i „otrcani izrazi“
Na sednici Odbora Skupštine Srbije, koji je usvojio izveštaj Ministarstva kulture i informisanja za period jul-septembar, Vukosavljević je rekao da bi bilo dobro za sve nas da izveštaj sadrži konkretne podatke i uputstva na šta tačno misle.
Za stav Evropske komisije rekao je da je neprecizan, „jer sloboda izražavanja moze biti shvaćena u užem i širem smislu“.
Mi smatramo da to nije tačno, ne vidimo nikakvu prepreku u slobodi izražavanja i otežane okolnosti u odnosu na period od prošle godine, rekao je Vukosavljević.
Sloboda govora je ustavom zagarantovana i voleo bih da je Evropska komisija navela konkretne slučajeve ugrožavanja slobode govore i da to dolazi od Ministarstva kulture ili medija sa državnim vlasništvom, rekao je Vukosavljević i napomenuo da se radi o „otrcanom izrazu i paušalnoj oceni“.
Član Odbora iz Dosta je bilo Ana Stevanović, koja je zatražila odgovor ministra na izveštaj Evropske komisije, istakla je i da je za Tanjug u devet meseci ove godine isplaćeno iz trezora 137 miliona dinara od raznih organa i ustanova, medju kojima su Grad Beograd, ali i Ministarstvo kulture.
Vukosavljević je poručio da nije govorio da Tanjug nema nikakav prihod od bilo kog državnog subjekta, već da država ne finansira agenciju iz budžeta.
Vukosavljević je rekao da je bilo 57 napada na novinare, ali Ministarstvo kulture i informisanja nije nadležno za te teme, već drugi državni organi koji se bave time.
Nije svaki napad na novinara posledica napada na rad tog novinara, da ne ulazim u detalje, rekao je Vukosavljević koji je rekao da je za osudu svaki napad na novinare.
Zalagaću se za potpuno slobodu govora, pristupa medijima i svaku osudu upotrebe sile, nasilja koji se tiče aktivnosti novinara. Voleo bih da ukažete kako da poboljšamo aktivnosti i prihvatićemo svaki savet i nadomestiti propušteno – šta smo mogli da učinimo, a nismo, u stvaranju povoljne aktivnosti, naravno u našim okvirima rada, rekao je Vukosavljević.
Vukosavljević je rekao da je šest gradova u Srbiji, po konkursima, dobilo 140 miliona dinara za projekte u oblasti kulture, ukazujući da se veliki broj gradova nije ni javio, medju njima i Niš.
Vukosavljević je, odgovarajući na pitanje članova Odbora, rekao da bi, prema planovima, rekonstrukcija Narodnog muzeja trebalo da bude završena krajem januara 2018. godine plus dva do tri meseca za postavke, dok se otvaranje Muzeja savremene umetnosti očekuje 20. oktobra 2017. godine.
Predsednica Odbora za kulturu i informisanje Maja Gojković obavestila je i zamolila ministra kulture za pomoć da se pronadju kulturna dobra, nematerijalna baština koja je 5. oktobra 2000. godine nestala iz zdanja Doma Narodne Skupštine Srbije, koju pojedinci oglašavaju za prodaju na internetu.
Za izveštaj je glasalo osam članova, uzdržano je bilo dvoje, dok jedan član Odbora nije glasao.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.